CalcTask
CalcTask jest narzędziem do tworzenia i wykorzystywania różnego
rodzaju kalkulatorów, które na podstawie wartości parametrów
wejściowych obliczają wartości parametrów wyjściowych i prezentują
je w sformatowanym przez użytkownika oknie. Użytkownik może zbudować
kalkulatory potrafiące:
-
obliczać standardowo zapisywane wyrażenia arytmetyczne,
- pozwalają wykorzystywać wartości funkcji logarytmicznych i
trygonometrycznych
- oraz – co odróżnia ten program od innych – budować tablice
definiujące funkcje jednej i dwóch zmiennych z danych
doświadczalnych i używać ich wartości w algorytmach obliczeniowych.
Zadania obliczeniowe mogą być bardzo złożone. Twórca kalkulatora realizującego zadanie obliczeniowe może używać zmiennych roboczych, wyrażeń warunkowych oraz pętli programowych. Ma również możliwość dostosowania wyglądu okna przy pomocy, którego realizowane będą zadania (wprowadzanie parametrów i odczytywania wyników) do własnych upodobań.
CalcTask „rozumie” i przechowuje algorytmy zapisane formalnym językiem o składni powszechnie zrozumiałej dla każdego programisty, jednak od użytkownika zapisującego algorytm nie wymaga się znajomości tego języka, wystarczy umiejętność zapisywana wyrażeń algebraicznych wyniesiona z młodszych klas szkoły podstawowej. Program wyposażony jest w edytor ułatwiający zapis algorytmu i kontrolujący na bieżąco jego formalną poprawność.
CalcTask ma również cechy programu dydaktycznego. Może być wykorzystywany w szkołach do nauki budowania algorytmów obliczeniowych dla różnych zagadnień (modelowania matematycznego). Z myślą o zastosowaniach na lekcjach informatyki, w wersji edukacyjnej dostępne jest okno wyświetlające drzewo rozbioru algorytmu. Oczywiście, również w szkole może być wykorzystywany do szybkiego wykonywania sparametryzowanych obliczeń na wyrażeniach specyficznych dla przedmiotu lekcji (fizyka, chemia, matematyka) umożliwiając wielokrotne przeliczenia dla różnych parametrów (np. wydłużenie pręta o zadanej długości w zależności od rodzaju materiału, z którego jest wykonany i wzrostu temperatury).